Konkurs jest skierowany do uczniów IV-VIII. Organizatorom konkursu przyświeca realizacja następujących celów:
–  popularyzacja współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej,
– podniesienie poziomu czytelnictwa,
– rozwijanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury,
– pobudzanie wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata.
Jeśli przeczytałeś ciekawą książkę, którą chciałbyś polecić swoim rówieśnikom – koniecznie weź udział w konkursie. Wybierz najciekawszy, Twoim zdaniem, fragment książki i  zabaw się w lektora. Przeczytaj go tak, by zachęcić kolegów do sięgnięcia po nią, nagrywając dźwięk audio.
Czym właściwie zajmuje się lektor?
Podkłada on swój głos pod reklamy, spoty telewizyjne oraz radiowe, udziela się w filmach, serialach, audiobookach i e-bookach. Książki częściej pojawiają się w wersji nie tylko papierowej, ale już audiobookowej, Lektor audiobookowy, jak sama nazwa mówi, zajmuje się przedstawieniem historii w wersji dźwiękowej, zaczerpniętej najczęściej z książki lub bajki.
Jaki jest lektor idealny?
Lektor w audiobookach ma bardzo kluczowe zadania. To on jest odpowiedzialny za to, jak przestawi daną historię i jak ona będzie zrozumiała dla innych. Od niego zależy jej interpretacja i to jakie nada jej emocje, ton, dynamikę i odgłosy. Dobry lektor ożywi każdą historię, nawet tę najgorszą. Z kolei zły może zepsuć tę najlepszą. Dlatego ważne jest, aby posiadać odpowiednią intonację, barwę głosu i dykcję. Głos ten będzie idealnym, jeśli nie będzie zbyt wysoki, ani zbyt niski. Ponadto dobrze, jeśli będzie posiadał cieplejszą barwę, z którą można właściwie zrobić wszystko. Osobowość także się liczy –  umiejętność interpretacji, kreatywność i wyczucie to dodatkowe pomocne cechy. To tylko parę z nich, które głównie będą się liczyć na początku drogi w byciu lektorem audiobooków.
Prace konkursowe można przesłać jako załącznik poprzez e-dziennik do pań bibliotekarek w terminie do 24 kwietnia.
Życzymy miłej i twórczej zabawy!
Na zwycięzców konkursu czekają nagrody.
Beata Wiśniewska