Książka, to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens”.

(Kornel Makuszyński)

Biblioteka szkolna istnieje podobnie jak nasza szkoła od 1972 roku. Na przestrzeni 40 lat zatrudniała

16 nauczycieli-bibliotekarzy. Obecnie czytelników obsługuje zespół w 2-osobowym składzie:

p. Beata Wiśniewska (czytelnia), p. Jolanta Turkiewicz (wypożyczalnia).

Biblioteka składa się z dwóch nowoczesnych pomieszczeń przystosowanych do potrzeb czytelników. Jedno z nich, to wypożyczalnia, w której uczniowie mogą codziennie wypożyczać wybrane przez siebie książki do domu.

Księgozbiór naszej biblioteki liczy prawie 16 000 książek. Najwięcej jest pozycji dla dzieci i młodzieży. Mogą z nich korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Posiadamy różnorodne książki z wielu dziedzin wiedzy. Każdy uczeń może znaleźć coś interesującego dla siebie, np.:

- bajeczki i opowiadania dla najmłodszych (bogato ilustrowane, napisane dużymi literami);

- powieści obyczajowe (najczęściej czytane przez dziewczynki);

- książki przygodowe i fantastyczne (które najchętniej czytają chłopcy);

- opowieści niesamowite;

- komiksy;

-no i oczywiście lektury

Drugie pomieszczenie (czynne codziennie) – to czytelnia, gdzie można na miejscu skorzystać z księgozbioru podręcznego.

Corocznie przyjmujemy w poczet czytelników wszystkich pierwszoklasistów. Odbywa się to bardzo uroczyście. Starsi uczniowie z koła bibliotecznego przygotowują dla młodszych kolegów inscenizacje i drobne upominki.

W naszej bibliotece uczniowie mogą też pogłębiać swoje zainteresowania wypożyczając literaturę popularno-naukową z wielu dziedzin wiedzy, np.: sportu, historii, przyrody, astronomii, techniki, informatyki i innych.

Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają nie tylko uczniowie. Także pracownicy szkoły i rodzice znajdują tu interesujące dla siebie pozycje książkowe. Są to nie tylko poradniki dotyczące nauczania i wychowania. Znajdzie się również coś dla uprzyjemnienia czasu wolnego.

W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, to znaczy, że każdy może sam wybrać odpowiednią dla siebie książkę.

System wypożyczeń w naszej bibliotece od wielu lat jest całkowicie skomputeryzowany, dzięki czemu wypożyczanie przebiega sprawnie i szybko.

Przy bibliotece działają trzy koła zainteresowań. Dzieci, które interesują się książką i czytelnictwem mogą w ramach koła bibliotecznego pomagać bibliotekarzowi i dowiedzieć się wiele na temat tego zawodu. Młodzi dziennikarze biorący udział w zajęciach koła redakcyjnego mają możliwość wykazać się swoim talentem tworząc gazetkę szkolną pod nazwą „ Planeta Dwójka”. Uczniowie uzdolnieni plastycznie mogą się rozwijać podczas zajęć „Koła Inicjatyw Twórczych” .

Przyjemnie jest spędzić czas w wypożyczalni lub czytelni (np. w oczekiwaniu na szkolny autobus lub jedno z licznych kół zainteresowań).

W czytelni można odrabiać lekcje korzystając z tradycyjnych słowników i encyklopedii, ale także słowników i encyklopedii multimedialnych. Ogromnym powodzeniem wśród uczniów cieszą się komputery z dostępem do Internetu.

Uczniowie chętnie spędzają czas w czytelni nie tylko na czytaniu książek. Mogą tutaj także zagrać w szachy, poukładać puzzle, pograć w gry stolikowe lub obejrzeć film.

Dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce także korzystają z wypożyczalni i czytelni w towarzystwie swoich opiekunów. Chętnie uczestniczą w różnego rodzaju imprezach, które się tu odbywają. Są tu również, w bardzo ciekawy sposób prowadzone, zajęcia integracyjne w czasie których dzieci zdrowe mają możliwość wspólnej zabawy i nauki z uczniami o pewnych dysfunkcjach rozwojowych.

W czytelni wiele się dzieje - dyrekcja szkoły spotyka się z samorządem uczniowskim, odbywają się rady pedagogiczne, wręczane są stypendia najlepszym uczniom, odbywają się zajęcia plastyczne, konkursy recytatorskie i przedmiotowe, można zobaczyć przedstawienia przygotowane przez uczniów albo wziąć udział w spotkaniu z ciekawym człowiekiem (np. pisarzem). Można tu także pooglądać ciekawe wystawy organizowane po różnego rodzaju konkursach przeprowadzanych na terenie szkoły.

Biblioteka szkolna corocznie organizuje cieszące się wielkim powodzeniem kiermasze używanych podręczników. Można tu za niewielką sumę kupić podręcznik lub sprzedać swój i powiększyć w ten sposób wakacyjne kieszonkowe. Zachęcamy więc do szanowania podręczników, bo największym powodzeniem cieszą się te, które są w dobrym stanie!

Biblioteka szkolna organizuje również systematycznie wystawy książek dla rodziców. Są to pozycje z różnych dziedzin wiedzy prezentowane tematycznie, np. poradniki z dziedziny wychowania, książki promujące zdrowy styl życia itd. Wielu rodziców (np. studiujących) korzysta ze zbiorów naszej biblioteki. Serdecznie zachęcamy pozostałych do odwiedzania zarówno biblioteki jak i czytelni!

W BIBLIOTECE: chętnie Cię widzimy * nie stawiamy stopni * do niczego nie zmuszamy.
W BIBLIOTECE MOŻESZ: wybierać i wypożyczać książki * uśmiechać się * czytać czasopisma * myśleć * szukać informacji * pytać * mieć spokój...