1. Od rodzaju zaburzenia.
2. Od rozległości deficytów.
3. Od wieku dziecka, w którym zgłoszono je na terapię.
4. Od współpracy terapeuty z rodzicami.
5. Od systematyczności w ćwiczeniach z dzieckiem.
6. Od sprawności umysłowej dziecka.
7. Od sprawności aparatu artykulacyjnego.
8. Od prawidłowej kompleksowej diagnozy.
9. Od systematyczności w uczęszczaniu na zajęcia logopedyczne i ćwiczeń z dzieckiem w domu.
10. Od aktywnego i świadomego udziału zarówno rodzica jak i dziecka w terapii.
11. Od porozumienia terapeuty z rodzicem.
12. Od kompetencji logopedy.