1. Sprawdzenia budowy aparatu artykulacyjnego (zgryz, język, podniebienie).
2. Badania sposobu połykania.
3. Pytań dotyczących: rozwoju mowy dziecka, rozwoju psychomotorycznego, przebiegu ciąży i porodu.
4. Zbadania sposobu realizacji wszystkich głosek języka polskiego.
5. Zbadania słownictwa dziecka, sposobu jego wypowiadania się.
6. Badania pomięci słuchowej dziecka.
7. Badania analizy i syntezy słuchowej, pisania i czytania u dzieci siedmioletnich i starszych.
8. Sprawdzenia sposobu oddychania, tempa mówienia i rodzaju fonacji.