"Był radosny promienny, uczył kochania bliźnich, dobroć przedkładał nad wszystko, walczył o godność człowieka, a zło leczył dobrocią i uśmiechem."

Kornel Makuszyński (1884 - 1953)

Powieściopisarz, felietonista, poeta, autor książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, odznaczony licznymi nagrodami. Wiele lat swego życia spędził w Zakopanem, gdzie obecnie znajduje się jego muzeum. Klasyk humoreski i dowcipnego felietonu. Jego książki przesycone są ciepłem, optymizmem, życzliwością dla świata i ludzi oraz pełnym wdzięku humorem. Bohaterowie utworów "Słonecznego Pana" odznaczają się optymizmem, szlachetnością, są sympatyczni i pełni życia.   Najsłynniejsze utwory skierowane do czytelników to: "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła", "Awantura o Basię", "Szaleństwa panny Ewy", "Panna z mokrą głową", "Szatan z siódmej klasy", a także, opisane w kilku księgach, przygody Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. Swada, z jaką pisarz opowiada o losach swoich bohaterów, wiara w dobroć ludzką, w wartość przyjaźni, współczucie dla pokrzywdzonych zyskały Makuszyńskiemu mnóstwo wielbicieli w różnych krajach świata. Wiele powieści doczekało się adaptacji filmowych.

Historia nadania im. K. Makuszyńskiego naszej szkole